Svjedočanstvo vjere i vaskrsenja

1Трибина у Ћуприји.Фото
Na fotografiji, s lijeva na desno, učesnici tribine posvećene Prebilovcima Aleksa Dragićević predsjednik Mjesne zajednice, istočičar Miloš Ković i moderator Sanja Dragićević Babić.   
Foto: ćuprija.net. 

Početkom maja u Ćupriji je održana Tribina i promovisana knjiga posvećena Prebilovcima

            Ustanova kulture iz Ćuprija, u saradnji sa crkvenom opštinom Ćuprije i sveštenstvom hrama Svetog Nikole iz Supske 9. i 10. maja organizovali su dva događaja posvećena Prebilovcima.

            Selo Supsku i Prebilovce zbližili su bratstvenici Buluta koji danas u Srbiji, u Ćupriji i okolini, nose prezime Đorđević ali i svijest da njihov daleki predak porijeklo vuče od hercegovačkih Buluta, poslije Dragićevića, najbrojnijeg bratstva iz Prebilovaca.

            Prebilovce i Supsku povezao je vrijedni aktivista Goran Đorđević. U biblioteci ”Dušan Matić” 9. maja književnica Marijana Trvić Šarović promovisala je zbornik radova o Prebilovcima I ispod sive druge boje žive. Dan kasnije održana je tribina pod nazivom „Prebilovci – simbol mučeništva“. Ova dva događaja, za koje je u Ćupriji iskazano primjetno interesovanje, uvod su u predstojeće duhovno crkvene svečanosti prenosa dijela moštiju Svetih novomučenika prebilovačkih iz kripte hrama Vaskrsenja Hristovog u crkvu Svetog Nikole u Supskoj.

            Na Tribini o značaju Prebilovaca kao mjestu stradanja i duhovnog uzdizanja, ali i kao simbola kolektivnog pamćenja, govorili su prof. dr Miloš Ković, istoričar i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu i crkvenjak Aleksa Dragićević, predsjednik Mjesne zajednice Prebilovci. Razgovore na Tribini vodila je novinarka RTS-a Sanja Dragićević Babić, autorka više puta nagrađivanog dokumentarnog filma „Prebilovci – tamo i kamen ima ožiljak” koji govori o zločinu u Prebilovcima koji su ustaše počinile u avgustu 1941. nad mještanima tog sela.

Na početku Tribine dosta brojnoj publici govorio je o Prebilovcima kustos hrama Vaskrsenja Hristovog, crkvenjak i predsjednik Mjesne zajednice Aleksa Dragićević što već punu deceniju upoznaje poklonike koji u sve  većem broju posjećuju naše Prebilovce, simbom stradanja ali i vaskrsenja.

            Ističući značaj Prebilovaca u istorijskom i duhovnom smislu, prof. dr Miloš Ković, pored ostalog, rekao je da „Prebilovci nisu samo stratište – oni su i svedočanstvo vere, oproštaja i istrajnosti našeg naroda. Prenos moštiju u Supsku je čin duhovne obnove, ali i poruka da mučeništvo nije zaboravljeno. Ovo je prilika da još jednom progovorimo o istorijskoj istini i da kao narod pokažemo da smo dostojni svojih predaka“, istakao je prof. dr Miloš Ković.

            U pratećem kulturno-umetničkom programu nastupili su violončelista Dragan Đorđević, vokalni ansambl „Vozglas“ i narodni guslar Milorad Šarović koji je uz gusle donio pjesmu Prebilovci a koju je napisala Lela Marković, pjesnikinja sa Kosova.

            Tribina u Ćupriji predstavlja, kako je rečeno, uvod u duhovno i kulturno značajan događaj za meštane Supske i čitavu okolinu, koji će kulminirati svečanim prenosom dela moštiju i liturgijskim sabranjem.

            Boravak delegacije iz Prebilovaca u Srbiji u kojoj su bili predsjednik i član savjeta Mjesne zajednice Aleksa Dragićević i Manojlo Šarić, Zoran Nadaždin predsednik Skupštine zavičajnog udruženja ”Ognjište” i sekretar udruženja Aco Dragićević predstavljao je konkretan doprinos zbližavanju i boljem upoznavanju života i rada Srba iz Bosne i Hercegovine i Srbije.

Publikovano, 12. maja 2025. godine

joomla template gratuitjoomla free templates
2025  Prebilovci  globbers joomla template