БЕСЈЕДА ОГЊЕНА ЖДРАКАНОВИЋА

(Одржана 1935. године на Сабору Сокола жупе Мостар)

01 Огњен Ждракановић 1901 1941jpg
Огњен Ждракановић  (1901-1941.) 

Соколи нас научише да не кукако, поручујући нам писаном и живом рјечи да кукакица кука а славуј пјева. Зато ја, иако ћу се тужити на неправду која се чини селу и сељаку, нећу кукати, већ истину рећи. Стога сам и дошао на сабор. Нећу говорити о невољи својој или свога села, већ о општој. Она мори херцеговачког и далматинског сељака, на срамоту културног вијека. Нећу говорити ни о јефтиној стоци, вину, луку и сваком тежачком производу, већ о нечем мањем, али неправеднијем. Нећу говорити ни о скупоћи свега онога, што морамо да у граду купујемо. Говорићу о најобичнијој ствари, а најнеобичнијој и највећој неправди. И због тога, морам рећи: ако ову неправду, невољу и национални злочин не може соколство да ријеши, нек се оно разиђе кућама, боље ће бити. Те мале ствари, а највеће неправде, које сељак трпи јесу питање здраве питке воде. Питање безводице за племенита и напредна човјека, не би смјело ни постојати. Јер, безводица наших села општа је брука и срамота. Узме ли се у обзир да на воду, ваздух и сунце има право сваки живи створ осим роба у тамници, онда је јасно да смо ми који смо слободни живимо у тамници, али тамници грђој од оних који су утамничени. Ко је путовао кроз ове крајеве љетос, за вријеме велике суше, могао је видјети муке невиђене. Стотине и хиљаде наших чобана морало је гонити своју стоку сваки дан од два дo пет сати хода, ради воде. И оно воде што је било, то је личило више муљу и леглу заразе већ људском пићу. На више мјеста гдје је чатрња саграђена уз цесту, послије прве кише и опраних цеста, била је вода бијела као млијеко. Њу ни стока није хтјела пити, а пили су је људи, дјеца и жене.

                                              Соко Краљевине Југославије је била јединствена витешка организација чији је циљ био физичко и морално васпитање југословенских држављана. Основан је у краљевини СХС почетком децембра 1929. године. Соколство као идеологија и као друштвени национални покрет је настало је у Чешкој половином 19. вијека. Идејни творац овог покрета који је прихваћен, поред краљевине СХС, и у другим словенским земљама, био је Мирослав Тирша. Након Другог свјетског рата соколску организацију у Југославији замјенило је ЈСД Партизан са потпуно другачијом идеологијом.   

Држим, што вам ту воду не би сад показао, не би овој тврдњи вјеровали. Не би вјеровали ни због тога, јер сте можда чули да има и коња који би прије цркли већ прљаве се воде напили. Ето, видите коњи не хтјеше пити воду такву какву је пијаху браћа наша. Осим тога, нама се стално говори о чистоћи, о прању рубља, стаја и собних подова, а они који то говоре, знају ли да ми ни воде за пиће немамо. Колика је несрећа због помањкања воде, за здравље наше чељади и наше стоке, то не би могли знати ни лијечници, док не би воде наше опробали. Због тога је и тифус у нашим селима и изрођавање стоке обична ствар. Кад се успореди наша оскудица у обичној води са обиљем вина и пива код осредњих људи у граду, онда се јасно види страховита неправда, духовна грубост и окамењеност срца оних .који могу, а неће да нам помогну. Ми сељаци тврдо смо увјерени, кад би само мјесец дана варошани били осуђени на наш мукотрпни живот, да би земљу и државу проклињали и крвљу попрскали. Ми трпимо, и ето видите, дошлп смо на овај сабор да вас све замолимо, да нам помогнете. Нећемо да вам напомињемо тифус, који је у овој години харао по Невесињу, Подвележју и коњичком срезу. Јер, ко има два прста образа, застидио би се и пред Богом и пред народом од наше биједе и невоље. Размислите о овоме.

Осјетите неправду и сјетите се оне: „Правда држи земљу и градове!"

Ако се не бојите нас, бојте се себе и овог тешког гријеха.

Извор: СТОПАМА НАШИХ ДЈЕДОВА, први Сабор соколских чета жупе Мостар, одржан поводом десетогодишњице дјеловања и рада ове организације на селу. 14. и 15. децембра 1935. године. Бесједа Огњена Ждракановића налази се на страни 25. Објављена је под насловом Неправда према селу.

Иначе, у документима организације Сокола, Побратимства и Просвјете често се сусреће име Огњена Ждракановића као старјешине (кнеза) села, предсједника или секретара неке од тих огранизација, чак и као библиотекара у сеоској библиотеци која броји и до 500 наслова. Тридесетих година минулог вијека ”Соколски гласник” са једног скупа Сокола, биљежи ове Огњенове мисли о животном искуству старих Пребиловчана: ”Наши су стари знали читати људе по изгледу лица и ока, као што ми данас читамо књигу. Они се нису тако много варали у људима као ми данас у књигама. Чак су знали нешто и више, јер су добра коња као и човјека по звијезди или вијорку препознавали - да ли је срећан или чифтели.” Због своје активности и угледа који је уживао, одмах на почетку Другог свјетског рата Огњен је ухапшен, мучен и убијен у првој половини јуна 1941. у Чапљини. Био је прва жртва НДХ из Пребиловаца.

----------------

Како тада тако (и још горе) и сада

У скоро деведесетогодишњем периоду краљевина СХС и још пет држава њених насљедница отишли су у историју. Нажалост, неправда према селу, а посебно Пребиловцима, још увијек траје. Општи проблем на који је Огњен указивао далеке 1935. године, у његовом родном селу, присутан је и данас. Генерације које су живјеле и живе послије Огњена покушавале су рјешити проблем, како је то он сликовито рекао, ”безводице”. Али, није рјешен. Није помогао ни самодопринос на нивоу чапљинске општине па и Пребиловаца. У околним селима проблем водоснабдјевања је рјешен, али уз сва обећања да ће бити ријешен и у Пребиловцима - село је и даље без функционалног водовода. Да апсурд буде већи прије и послије потоњег рата грађена је и завршена водоводна мрежа од Гњилишта преко Лознице и Кулина до Пребиловаца и кроз ово насеље.

Село се након рата нашло у Федерацији Босне и Херцеговине и Херцеговачко неретванском кантону. Није да није било подршке и намјенских средстава која су стизала из Федерације. Била су недовољна и стизалa су на параћесике. Из Министарства за људска права и избјеглице стигло је 215.000 КМ и од матичне општине 10 000 КМ. Радови су почињали али су и заустављани. И тако годинама. Било је и обећања за водовод из Србије и Републике Срппске.

У међувремену, чекајући воду, број становника, од јединог послијератног пописа у дејтонској БиХ када је село имало 65 спало је на свега 32 становника. А потребно је тако мало за угоднији и одржив живот повратника. Неопходно је прегледати изграђену водоводну мрежу, и ако треба поправити резервоар за воду изнад села, оспособити шахтове из који су покрадени дијелови, урадити још понешто да село коначно добије функционалну водоводну мрежу и воду. И живот достојан човјека у XXI вијеку.

Ждракановића1 Ждракановића кућа2

Ждракановића куће у близини Духовног и културног цетра Свети краљ Милутин. Овдје је живио Огњен (Николе) Ждракановић са братом Гојком. Николин брат Спасоје, такође, имао је два сина, Душана и Радована. Послије Другог свјетског рата у једној од њихових кућа (слика лијево) била је сеоска продавница. Кућу је обновио и користио као викендицу син Милана Огњенова који је са млађим братом Љубом преживио август 1941. године. У потоњем рату једино је Огњенова кућа минирана, док су друге запаљене. Кућу која се налази десно обновио је Гојков унук Марко и Гојков син Никола (слика десно).

---------------------

На завичаајном порталу Пребиловци-село на интернету публиковано у децембру 2024. године

joomla template gratuitjoomla free templates
2025  Prebilovci  globbers joomla template