Свједочанство вјере и васкрсења

1Трибина у Ћуприји.Фото

На фотографији, с лијева на десно, учесници трибине посвећене Пребиловцима Алекса Драгићевић предсједник Мјесне заједнице, источичар Милош Ковић и модератор Сања Драгићевић Бабић.   
Фото: ћуприја.нет. 

Почетком маја у Ћуприји је одржана Трибина и промовисана књига посвећена Пребиловцима

            Установа културе из Ћуприја, у сарадњи са црквеном општином Ћуприје и свештенством храма Светог Николе из Супске 9. и 10. маја организовали су два догађаја посвећена Пребиловцима.

            Село Супску и Пребиловце зближили су братственици Булута који данас у Србији, у Ћуприји и околини, носе презиме Ђорђевић али и свијест да њихов далеки предак поријекло вуче од херцеговачких Булута, послије Драгићевића, најбројнијег братства из Пребиловаца.

            Пребиловце и Супску повезао је вриједни активиста Горан Ђорђевић. У библиотеци ”Душан Матић” 9. маја књижевница Маријана Трвић Шаровић промовисала је зборник радова о Пребиловцима И испод сиве друге боје живе. Дан касније одржана је трибина под називом „Пребиловци – симбол мучеништва“. Ова два догађаја, за које је у Ћуприји исказано примјетно интересовање, увод су у предстојеће духовно црквене свечаности преноса дијела моштију Светих новомученика пребиловачких из крипте храма Васкрсења Христовог у цркву Светог Николе у Супској.

            На Трибини о значају Пребиловаца као мјесту страдања и духовног уздизања, али и као симбола колективног памћења, говорили су проф. др Милош Ковић, историчар и професор Филозофског факултета у Београду и црквењак Алекса Драгићевић, предсједник Мјесне заједнице Пребиловци. Разговоре на Трибини водила је новинарка РТС-а Сања Драгићевић Бабић, ауторка више пута награђиваног документарног филма „Пребиловци – тамо и камен има ожиљак” који говори о злочину у Пребиловцима који су усташе починиле у августу 1941. над мjештанима тог села.

На почетку Трибине доста бројној публици говорио је о Пребиловцима кустос храма Васкрсења Христовог, црквењак и предсједник Мјесне заједнице Алекса Драгићевић што већ пуну деценију упознаје поклонике који у све  већем броју посјећују наше Пребиловце, симбом страдања али и васкрсења.

            Истичући значај Пребиловаца у историјском и духовном смислу, проф. др Милош Ковић, поред осталог, рекао је да „Пребиловци нису само стратиште – они су и сведочанство вере, опроштаја и истрајности нашег народа. Пренос моштију у Супску је чин духовне обнове, али и порука да мучеништво није заборављено. Ово је прилика да још једном проговоримо о историјској истини и да као народ покажемо да смо достојни својих предака“, истакао је проф. др Милош Ковић.

            У пратећем културно-уметничком програму наступили су виолончелиста Драган Ђорђевић, вокални ансамбл „Возглас“ и народни гуслар Милорад Шаровић који је уз гусле донио пјесму Пребиловци а коју је написала Лела Марковић, пјесникиња са Косова.

            Трибина у Ћуприји представља, како је речено, увод у духовно и културно значајан догађај за мештане Супске и читаву околину, који ће кулминирати свечаним преносом дела моштију и литургијским сабрањем.

            Боравак делегације из Пребиловаца у Србији у којој су били предсједник и члан савјета Мјесне заједнице Алекса Драгићевић и Манојло Шарић, Зоран Надаждин председник Скупштине завичајног удружења ”Огњиште” и секретар удружења Ацо Драгићевић представљао је конкретан допринос зближавању и бољем упознавању живота и рада Срба из Босне и Херцеговине и Србије.

Публиковано, 12. маја 2025. године

 

 

joomla template gratuitjoomla free templates
2025  Prebilovci  globbers joomla template