U pripremi je Zbornik radova o Prebilovcima, najstradalnijem srpskom selu

DOSTOJNA OSTAVŠTINA ZA BUDUĆNOST

 

01 Naslovna strana knjige

Naslovna strana knjige o hercegovačkom selu Prebilovci

Knjiga I ispod sive druge boje žive kao zbornik radova o Prebilovcima objavljuje se u izdanju poznatog izdavača, novosadskog „Prometeja“ i Zavičajnog udruženja „Ognjište“ iz Prebilovaca. uz podršku Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Štampaće je „Grafid“ iz Banja Luke.

To je pomenik Prebilovcima koji zdušno, zajedničkim stvaralačkim snagama podižu – pored potomaka Prebilovčana – još tridesetak autora, među kojima su i najznačajnija imena naše književnosti i pjesništva: Ivo Andrić, Stevan Raičković, Rajko Petrov Nogo, Đorđo Sladoje, Dragan Hamović, Branko V. Radičević, Božidar Glogovac, akademik Neđo Šipovac, prof. dr Novica Vojinović, dr Jovan Janjić...

 

 

 

 

   

Riječ recenzenata

 

02 Sena Mihailovicdr Sena Mihailović Milošević, naučni saradnik

      Po mnogo čemu je ova knjiga značajna: najpre, tema Prebilovaca kao velika tema srpske istorije i srpske književnosti neizostavno je morala dobiti svoj prostor. Aktualizovana je, sticajem društveno-političkih okolnosti, dugo prećutkivana istina o srpskim žrtvama, obilje istorijskih podataka i dokumentarne građe sabrano je na jednom mestu, a antologija pesama i priča (od najpoznatije pesme ”Umesto kamena za spomen-crkvu u Prebilovcima Stevana Raičkovića do pripovetke ”Robinja” Ive Andrića, za koju akademik Neđo Šipovac tvrdi da se može dovesti u vezu sa Prebilovcima, čemu je svojevrsnu težinu ovoj tvrdnji dala i Zadužbina Ive Andrića iz Beograda, odobrivši njeno štampanje u zborniku) jedinstvena je antologija u srpskoj književnosti posmatramo li pevanje o Prebilovcima kao novi kosovski ep.”

03 drAna

dr Ana Mumović, viši naučni saradnik

„Zbornik pokazuje da Prebilovci treba da stoje uz svaki pomen Jasenovca i Jadovna, jer istorija malog hercegovačkog sela i njegove žrtve moraju biti poznate i poštovane. Na to upućuje i činjenica da su žrtve iz Prebilovaca našle mesto i na freskama Hrama Svetog Save u Beogradu.“

                        

 

 

 

04 Bojan Arbutina

Bojan Arbutina, istoričar

„Iako je ime Prebilovaca utkano stradalničkim nitima u kolektivnu svest srpskog naroda, simboličan naziv zbornika predočava i „druge boje“ koje žive i koje su živele i oblikovale svakodnevni život meštana sela u prethodnim vremenima. Prolazeći kroz osam poglavlja zbornika radova čitaoci imaju priliku da se upoznaju sa istorijom naselja, stradanjima u poslednja dva rata, povratkom, borbom i životom u sadašnjim vremenima zatim o perspektivama koje se otvaraju u budućim vremenima, fotografijama, ljudima, događajima, lokalnom hercegovačkom leksikom i karakterističnim „prebilovačkim minijaturama“ koje su opstale u sećanjima Prebilovčana.“

                                  

 

       Od posvećenom pažnjom odabranih 75 antologijskih tekstova i priloga svrstanih u osam poglavlja na 510 stranica pohranjenih između tvrdih korica, propraćenih sa 243 fotografije od kojih su neke, osim neprolazne dokumentarne vrednosti, prvi put objavljene – satkana je antologija svedočanstava i kazivanja kojima se svakom zainteresovanom čitaocu, na sažet i dostupan način, donosi istorija sela, etimologija toponima, narodna predanja i leksika i predstavljaju prirodne lepote i drevni kulturnoistorijski spomenici.

05 Zivot medju rusevinama

Život među ruševinama: Bulutova mahala na fotografiji istoričara Nemanje Devića iz 2013. godine. U gotovo pola sela, tri obnovljene kuće dokaz su obnove života ali i izostanka donacija povratnicima iz Prebilovaca od strane Međunarodne zajednice i matične države

       Naravno, nezaobilazni su prikazi stradanja zbog kojih su Prebilovci sa 822 nevine žrtve, među kojima je 284 djece, zatiranjem 52 porodice i 36 zauvek ugašenih ognjišta neraskidivom tragičnom niti povezani sa Jasenovcem i Jadovnom kao najvećim gubilištima i pribrojani u red svetih novomučenika. Ali, i o povratku preživelih i izgnanih i upornom ponovnom zanavljanju života u opustošenom selu koje je samo u prošlom vijeku paljeno, razarano i raseljavano u oba svjetska i ponovo u posljednjem građanskom ratu. Ta duhovna vertikala o neuništivosti i zametanju novog, trajnog života nadahnulo je autore da ispišu redove dostojne epskog pjevanja i proze.

         Nesumnjivo je da će, osim najširoj čitalačkoj publici, knjiga velikog i snažnog eruditskog zamaha biti korisna i za proučavanje istorije naselja. Tim prije što većina autora mahom potiču iz vremena u kojem pamte onih tek 172 preživelih Prebilovčana, njihova neposredna sjećanja i svedočenja i u njoj objavljenim prilozima daju svoj generacijski zalog ostavštini za buduća pokoljenja, to jest kulturi sjećanja – zapravo poništavaju nekulturu zaborava koja se usadila u dugogodišnjem prećutkivanju i pokušaju da se betoniranjem jama bezdanica prikriju zločini i omalovaže nevine žrtve.

         Kod Srba je objavljeno, uz neizostavnu pomoć pretplatnika, niz značajnih knjiga među kojima su, počev od Vukovog Riječnika, i one dragocjene za srpsku kulturu i istoriografiju. Otuda želja izdavača da knjigu ponude u pretplati. Zato i naša molba da podržite ovo izdanje kao prenumerant odnosno pretplatnik.

         U pretplati knjiga će koštati 25 KM, odnosno protivvrijednost drugih valuta obračunatih prema srednjem kursu NB.

         Po izlasku iz štampe cijena knjige će biti 45 KM.

06 Priredjivaci

Priređivači knjige: izbor tekstova Aco Dragićević (lijevo), kompjuterska obrada i prelom Predrag Peđa Spasojević (desno)

       Uplate iz BiH i Republike Srpske šalju se u konvertibilnim markama na račun Zavičajnog udruženje „Ognjište“ Prebilovci kod NLB banke broj 5620088176598031.

           Uplate u Republici  Srbiji vrše se kod Banke Intesa broj 160-5100101241303-56, 1650 RSD. U cijenu jednog primjerka knjige uračunati su i troškovi poštarine. Nakon uplate, pošaljite na meil Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. osnovne podatke o sebi i adresu na koju želite primiti knjigu.

          Za uplate izvan Srbije i Bosne i Hercegovine uplate se vrše u evrima ili dolarima. Koristiti devizni račun udruženja „Ognjište“

         IBAN: BA395620088176598128, SWIFT CODE: RAZBBA22

         Naručioci snose troškove poštarine. Pretplatnicima će biti omogućeno, ukoliko izraze želju, lično preuzimanje knjige, u vrijeme posjete Prebilovcima. Obrazac za narudžbu možete preuzeti  OVDJE.

 

07 Prebilovci selo na internetu

Od tekstova objavljenih na zavičajnom portalu Prebilovci selo na internetu, koji je osnovan 2006. Godine, sastavljan je zbornik radova koji će se pojaviti pod naslovom I ispod sive druge boje žive, kako je bio naslov reportaže o Prebilovcima istaknutog hercegovačkog novinara Žarka Janjića

 

 

08 Оgnjiste

Obnovljeno ognjište u kući Danila Buluta Barona

 

 

 

 

 

 

 

 

09 Panorama sela

Prebilovci iz 1978. godine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za dodatne informacije, ukoliko ima potrebe, javiti se na imejl Udruženja Ognjište: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. ili pismom na Udruženje Ognjište, Prebilovci 25, 88 300 Čapljina

joomla template gratuitjoomla free templates
2025  Prebilovci  globbers joomla template